Pytania FAQS
Najczęściej zadawane pytania
Poniżej prezentujemy jedynie wybrane pytania z każdej kategorii tematycznej. Aby zobaczyć pytania i odpowiedzi proszę wybrać jedną z kategorii poniżej.
Co to są podzielniki kosztów ogrzewania?
Podzielnik kosztów ogrzewania (HKV) to przyrządy pomiarowe wykorzystywane do rejestracji zużycia ciepła. Dokładniej rzecz ujmując to pomocnicze urządzenie pomiarowe, gdyż nie rejestruje ono jednostek fizycznych jak np. litr czy gram, lecz wskazuje abstrakcyjne jednostki arytmetyczne. Jednostki te przedstawiają obecny udział w zużyciu globanlym danego budynku. Dopiero po zsumowaniu wszystkich wskazań podzielników możliwe jest wyliczenie dokładnych kosztów ogrzewania dla danego mieszkania.
Jak funkcjonuje podzielnik kosztów ogrzewania?
Podzielnik kosztów ogrzewania rejestruje ciepło oddawane przez grzejnik. Płytka montażowa przekazuje ciepło z grzejnika do podzielnika. Wyróżnia się dwa rodzaje podzielników: cieczowe oraz elektroniczne podzielniki kosztów ogrzewania. Radiowe podzielniki kosztów ogrzewania zaliczane są do grupy elektronicznych podzielniki kosztów ogrzewania. W przypadku cieczowych podzielników kosztów ogrzewania wypełniona cieczą fiolka przylega do płytki montażowej. W zależności od temperatury grzejnika ciecz znajdująca się w fiolce wyparowuje szybciej lub wolniej. Ilość odparowanej cieczy jest podstawą do wyliczenia zużycia ciepła. Elektroniczne podzielniki kosztów ogrzewania wyposażone są w systemy jedno- bądź dwuczujnikowe. Oba składają się z płytki montażowej oraz elektronicznego układu scalonego wraz z wyświetlaczem. W przypadku systemu jednoczujnikowego czujnik mierzy temperaturę powierzchni grzejnika. Temperatura pomieszczenia zostanie uwzględniona dzięki stałej , zadanej wartości temperatury w podzielniku. Firma Techem stosuje głównie urządzenia dwuczujnikowe: pierwszy czujnik mierzy temperaturę powierzchni grzejnika, drugi temperaturę otoczenia. Z ustalonej różnicy temperatur oraz danych zaprogramowanych w urządzeniu, zostanie wyliczone proporcjonalnie zużycie ciepła. Podzielniki kosztów ogrzewania z możliwością uruchomienia funkcji odczytu radiowego różnią się od tradycyjnych elektronicznych urządzeń tym, iż dane o zużyciu przesyłane są drogą radiową.
Czy urządzenia produkowane są przez firmę Techem?
Większość urządzeń powstaje pod nadzorem i kierownictwem pracowników firmy Techem. Techem posiada wyłączne prawo dystrybucyjne, jednak urządzenia produkowane są przez wyspecjalizowanych producentów na terenie Niemiec.
Radiowe podzielniki kosztów ogrzewania
Co to są radiowe podzielniki kosztów ogrzewania?
Podzielniki radiowe rejestrują, zapisują i przesyłają wszystkie dane o zużyciu potrzebne do dokonania rozliczenia na połowę i koniec miesiąca oraz na dzień dokonania rozliczenia. Przy wykorzystaniu zintegrowanego nadajnika radiowego podzielniki przesyłają telegramy radiowe zawierające informacje o zużyciu na dzień odczytu oraz wartości zużyć na połowę i koniec miesiąca danego okresu rozliczeniowego. Informacje te są zapisane i przechowane do następnego roku. Odczyty następują bez wcześniejszego ustalania terminu, gdyż wejście do mieszkania nie jest już konieczne. Po dokonaniu odczytu telegramy radiowe zawierające informacje o zużyciu są przesyłane drogą radiową do komputera. Następnie z komputera zostaną udostępnione dane o zużyciu danego okresu rozliczeniowego w odstępach 15 dniowych bezpośrednio systemowi rozliczeniowemu. Międzyodczyt nie jest już więcej konieczny, gdyż wszystkie dane są zapisane przez okres 12 miesięcy. Tak na przykład możliwe jest sprawdzenie danych z sierpnia w październiku.
Czy promieniowanie radiowe jest niebezpieczne?
Jedno z przeprowadzonych przez nas badań dotyczącego elektromagnetycznej nieszkodliwości dla środowiska naszych podzielników radiowych potwierdziło, że fale radiowe w żaden sposób nie wpływają na pogorszenie czy zagrożenie zdrowia. Z punktu widzenia elektomagnetycznej nieszkodliwości dla środowiska radiowe podzielniki kosztów ogrzewania mogą być montowane bez zastrzeżeń w pomieszczeniach mieszkalnych oraz w miejscach publicznych.
Czy istnieje możliwość manipulacji przy technologii radiowej?
Wszelkie dane przez ich przesłaniem drogą radiową są kodowane, tak więc nie ma manipulacja podczas przesyłu jest wykluczona.
Elektroniczne podzielniki kosztów ogrzewania
Co to są elektroniczne podzielniki kosztów ogrzewania?
Podzielniki nie są urządzeniami pomiarowymi, dlatego nie muszą być zalegalizowane, gdyż nie pokazują one rzeczywistego zużycia ciepła, lecz jedynie procentowy udział w zużyciu całkowitym ciepła. Oszacowanie wskazań zużycia pojedynczego podzielnika w PLN nie jest możliwe, ponieważ wartość wskazanej jednostki da się ustalić dopiero, jako suma wszystkich ujętych w budynku jednostek oraz powstałych kosztów. Podzielniki rejestrują za pomocą czujników temperaturę grzejnika i powietrza w pomieszczeniu. Mikro-chip wylicza z temperatur i charakterystycznych dla grzejnika danych wartość zużycia. Podzielnik uwzględnia przy tym także najmniejsze różnice temperatur pomiędzy temperaturą pomieszczenia a grzejnika. Szybkość wskazań jest wyznaczona przez oddawanie ciepła przez grzejnik i zależy od wysokości różnicy temperatur i wydajności cieplnej grzejnika. Wyliczone jednostki zużycia pojawiają się na wyświetlaczu oraz są zapisane w pamięci urządzenia i dostępne dla użytkownika. Aktualne wskazanie zużycia zostaje wyzerowane dla nowego okresu rozliczeniowego.
Czy istniej możliwość manipulacji przy podzielniku?
Przy termicznym wpływie na czujnik temperatury powietrza podzielniki elektroniczne przełączają się automatycznie na tryb jednoczujnikowy. W tym przypadku mikro-chip liczy z zarejestrowanymi wartościami zużycia oraz rejestruje tylko temperaturę grzejnika, gdyż temperatura pomieszczenia jest stałą zaprogramowaną wartością równą 20 ° C.
W jaki sposób prąd dostarczany jest do podzielników elektronicznych?
Techem używa zasadniczo ekologicznych baterii litowych, które nie zawierają ani kadmu ani rtęci. Żywotność baterii dla podzielników wynosi 10 lat plus rezerwa.
Cieczowe podzielniki kosztów ogrzewania
Jak działają cieczowe podzielniki kosztów ogrzewania?
Dzięki przewodzeniu ciepło z grzejnika zostaje przejmowane przez ampułkę wypełnioną cieczą. Ciecz paruje w zależności od temperatury i czasu oddziaływania ciepła. Ilość, jaka odparowała z ampułki jest miarą do wyliczenia zużycia ciepła oraz podstawą dla późniejszego rozliczenia. Wartości odczytu pokazują proporcjonalne zużycie poszczególnych grzejników, w zużyciu całkowitym ciepła danego lokalu/mieszkania.
Czy wymiana ampułki następuje co rok?
Po 12-miesięcznym rozliczeniu ampułka zostaje wymieniona na nową. Ampułka z roku poprzedniego pozostaje w podzielniku na potrzeby kontroli oraz dla celów porównawczych. Ampułki wypełnione są cieczą o różnym kolorze celem uniknięcia manipulacji czy też pomyłki.
Jaka ciecz znajduje się w podzielnikach cieczowych?
Ampułki wypełnione są benzoesanem metylu, który używany jest także przy produkcji mydła lub jako olejek aromatyczny w środkach spożywczych.
Czy ciecz znajdująca się w ampułkach jest niebezpieczna dla zdrowia?
Opary benzoesanu są nieszkodliwe gdyż odparowywanie cieczy w okresie grzewczym odpowiada bardzo niewielkiej koncentracji związku. Badania nie wykazały żadnych reakcji alergicznych na ciecz zawartą w ampułkach. Środki bezpieczeństwa chronią m.in. dzieci przed przypadkowym spożyciem cieczy. Podzielniki cieczowe wyposażone są w specjalne mechanizmy zamykające, które uniemożliwiają dziecku otwarcie takiej ampułki.W przypadku dostania się cieczy na skórę mogą wystąpić niewielkie jej podrażnienia. Zaleca się w takim przypadku dokładnie umyć to miejsce wodą z mydłem.
Czy istnieje możliwość manipulacji przy podzielnikach?
Plomba znajdująca się na podzielniku uniemożliwia manipulację przy urządzeniu.
Jak funkcjonuje wodomierz?
Wodomierze montowane są na istniejących już wlotach/dopływach ciepłej względnie zimnej wody w mieszkaniu lub jednostce użytkowej. Woda przepływa przez wodomierz wprawiając w ruch wirnik skrzydełkowy umieszczony wewnątrz licznika. Licznik pokazuje zużycie wody w litrach lub metrach sześciennych.
Wodomierze podlegają obowiązkowi legalizacji. Rozróżnia się wodomierze ciepłej i zimnej wody, wodomierze mechaniczne oraz elektroniczne.
Co to jest ciepłomierz?
Ciepłomierze mierzą termiczna energię (ciepło). Ilość ciepła liczona jest w kilowatogodzinach lub megawatogodzinach.
Ciepłomierze montowane są w rurociągu systemu ogrzewania i składają się z części mierzącej pojemność, dwóch czujników temperatury i licznika.
Czy ciepłomierze podlegają legalizacji?
Podstawą prawną jest tutaj Prawo Legalizacyjne. Okres legalizacji w przypadku ciepłomierzy wynosi 5 lat. Po jego upływie konieczna jest dalsza legalizacja, która w praktyce polega na całkowitej wymianie ciepłomierza.
Kiedy głównie stosowane są ciepłomierze?
Ciepłomierze stosowane są po pierwsze w budynkach mieszkalnych (ciepło zdalaczynne) jak na przykład przedsiębiorstwa miejskie. Po drugie znajdują one zastosowanie, w przypadku ogrzewania podłogowego, przy którym nie ma możliwości montażu podzielników kosztów ogrzewania.
Co oznacza mobilna rejestracja danych (MDE)?
Mobilna rejestracja danych oznacza elektroniczny oraz bezdokumentowy odczyt za pomocą przenośnego palmtopa. W ten sposób odczytywane są wartości zużyć dla wszystkich urządzeń elektronicznych np. podzielników oraz ciepłomierzy. Tradycyjny sposób odczytu zużyć stosowany jest jedynie w przypadku cieczowych podzielników kosztów ogrzewania.
Na ile bezpieczna jest rejestracja danych z wykorzystaniem mobilnego palmtopa?
Rejestracja jest bezpieczniejsza, dokładniejsza i szybsza niż tradycyjny odczyt. Istnieje możliwość przeanalizowania wartości odczytowych na indywidualnym rozliczeniu zużycia ciepła.
Czy nadal jest koniczne przebywanie w mieszkaniu podczas odczytu?
Obecność lokatora w mieszkaniu podczas odczytu uzależniona jest to od rodzaju urządzenia rejestrującego znajdującego się w lokalu.
W przypadku odczytu „lokalnego” wartości odczytywane są bezpośrednio z urządzenia, dlatego konieczne jest wejście serwisanta do mieszkania.
W przypadku odczytu „centralnego” wszystkie wartości odczytywane są w jednym centralnym miejscu nieruchomości. W takim przypadku obecność w mieszkaniu nie jest już konieczna.
Co zrobić w przypadku nieobecności lokatora w dniu odczytu?
Termin odczytu wyznaczany jest dla całego budynku, tak aby tego samego dnia odczytać zużycia we wszystkich mieszkaniach.
W przypadku nieobecności wyznaczany jest drugi bezpłatny termin odczytu. Za trzeci termin pobierana jest niewielka opłata.