Wietrzenie: krótko i intensywnie
Nie wietrzyć mieszkania dłużej niż 10 minut. Ciepło w ścianach i meblach pozostanie i ułatwi ogrzanie świeżego powietrza, które napłynęło podczas wietrzenia.
Prawidłowe ogrzewanie i wietrzenie pomieszczeń wpływa bardzo istotnie na oszczędność energii.
Wystarczy stosować się do kilku poniżej przedstawionych porad, które chronią nie tylko portfel ale również środowisko naturalne.
Wietrzenie: krótko i intensywnie
Nie wietrzyć mieszkania dłużej niż 10 minut. Ciepło w ścianach i meblach pozostanie i ułatwi ogrzanie świeżego powietrza, które napłynęło podczas wietrzenia.
Temperatura pomieszczenia: regulacja zgodnie
z potrzebami
W pokoju wystarcza temperatura 20 stopni,
a w kuchni jedynie 15 stopni. Każdy stopień temperatury mniej to ok. 6% oszczędności kosztów ogrzewania.
Grzejniki: odsłonięte
Nie należy suszyć prania na grzejnikach. Grzejnik bowiem będzie gorący, a w mieszkaniu będzie zimno. Grzejniki powinny być odsłonięte. Zbyt długie zasłony i meble stojące przy grzejnikach nie dopuszczają ciepła do mieszkania.
Okna: szczelne
Drzwi i okna powinny być szczelne. Nie można pozwolić, aby ciepło, za które płacimy, uciekało
z mieszkania.
Drzwi: zamknięte
Należy unikać przemieszczania ciepłego i wilgotnego powietrza z pomieszczeń ogrzewanych do chłodniejszych. Drzwi powinny być zamknięte, gdyż dzięki temu można uniknąć powstawania pleśni.
Wilgotność powietrza: prawidłowy poziom
Wilgotne powietrze jest bardziej odczuwalne jako ciepłe oraz redukuje ruch uciążliwych cząsteczek kurzu. Roślinność i nawilżacze powietrza podnoszą komfort mieszkania. Jednak należy unikać parowania w kuchni i łazience.
Woda: mniej znaczy więcej
Kapiący kran zwiększa niepotrzebnie zużycie wody
o 10 l dziennie. Należy niezwłocznie wezwać instalatora.
Grzejniki: odpowietrzone
Należy upewnić się, że grzejniki przy całkowitym otwarciu głowicy nagrzewają się na całej długości oraz czy nie dobiegają z nich niepokojące odgłosy.