Porady Techem

Jak oszczędzać energię?

Prawidłowe ogrzewanie i wietrzenie pomieszczeń wpływa bardzo istotnie na oszczędność energii.
Wystarczy stosować się do kilku poniżej przedstawionych porad, które chronią nie tylko portfel ale również środowisko naturalne.

Wietrzenie: krótko i intensywnie

Nie należy wietrzyć mieszkania dłużej niż 10 minut. Ciepło w ścianach i meblach pozostanie i ułatwi ogrzanie świeżego powietrza, które napłynęło podczas wietrzenia.

Temperatura pomieszczenia: regulacja zgodnie

z potrzebami

W pokoju optymalna jest temperatura 20 stopni,
w kuchni jedynie 18 stopni. Każdy stopień temperatury mniej to ok. 6% oszczędności kosztów ogrzewania. Nie należy jednak doprowadzić do całkowitego wychłodzenia pomieszczenia, gdyż ponowne nagrzanie też kosztuje.

Grzejniki: odsłonięte

Nie należy suszyć prania na grzejnikach oraz ich zastawiać czy przykrywać. Grzejnik będzie bowiem gorący, a w pomieszczeniu będzie chłodno.

Okna: szczelne

Okna powinny być szczelne. Nie można dopuścić, by ciepło za które płacimy uciekało z mieszkania. Opuszczone na noc rolety i zasłonięte okna to możliwość dodatkowej oszczędności.

Drzwi: zamknięte

Należy unikać przemieszczania ciepłego i wilgotnego powietrza z pomieszczeń ogrzewanych do chłodniejszych. Drzwi powinny być zamknięte, gdyż dzięki temu można uniknąć powstawania pleśni.

Wilgotność powietrza: prawidłowy poziom

Wilgotne powietrze jest bardziej odczuwalne jako ciepłe oraz redukuje ruch uciążliwych cząsteczek kurzu. Roślinność i nawilżacze powietrza podnoszą komfort mieszkania. Jednak należy unikać parowania w kuchni i łazience.

Woda: mniej znaczy więcej

Kapiący kran zwiększa niepotrzebnie zużycie wody
o 10 l dziennie. Należy niezwłocznie wezwać instalatora.

Grzejniki: odpowietrzone

Regularne odpowietrzanie zapewnia prawidłową cyrkulację wody w grzejniku, przez co możliwe jest prawidłowe wykorzystanie energii.