W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie oszczędzaniem energii i wody. Jeszcze niedawno większość mieszkańców budynków wielorodzinnych rozliczana była za zużyte ciepło i wodę w systemie ryczałtowym, tzn. według z góry ustalonej stawki za 1 m2 lub za 1 osobę. Taki system opłat nie sprzyjał oszczędzaniu, a nawet przyczyniał się do dużego marnotrawstwa energii i wody. Jednym ze sposobów efektywnego oszczędzania jest rozliczanie kosztów ciepła i wody zgodnie ze zużyciem. Do tego celu służą ciepłomierze, podzielniki kosztów ogrzewania
i wodomierze. System indywidualnego rozliczania motywuje użytkowników do racjonalnego zużycia i przynosi wymierne korzyści w postaci niższych opłat za centralne ogrzewanie i wodę oraz pozwala zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych. Rozliczenie kosztów ciepła i wody polega na podziale kosztów, proporcjonalnie do ilości zużytego ciepła lub wody, pomiędzy użytkowników lokali, na podstawie wskazań urządzeń pomiarowych.
W celu wykonania rozliczenia zgodnego ze zużyciem Zarządca przekazuje firmie wykonującej usługę rozliczeniową koszty ogrzewania, podgrzania ciepłej wody, koszty zimnej wody w budynku oraz przedpłaty wniesione przez mieszkańców.
Ponadto firma wykonująca usługę rozliczeniową dokonuje odczytu urządzeń pomiarowych za pomocą technologii radiowej bez konieczności wchodzenia do lokalu. Szczegółowe zasady alokacji kosztów zgodnie ze zużyciem określone są przez Zarządcę w wewnętrznym regulaminie rozliczania kosztów ciepła i wody. Ostatecznym produktem procesu jest indywidualne rozliczenie przekazywane mieszkańcom. Rozliczenie zbiorcze oraz plik z elektroniczną wymianą danych w uzgodnionym formacie przekazywany jest Zarządcy .