Porady Techem

Jak oszczędzać energię?

Prawidłowe ogrzewanie i wietrzenie pomieszczeń wpływa bardzo istotnie na oszczędność energii.
Wystarczy stosować się do kilku poniżej przedstawionych porad, które chronią nie tylko portfel ale również środowisko naturalne.

Wietrzenie: krótko i intensywnie

Nie należy wietrzyć mieszkania dłużej niż 10 minut. Ciepło w ścianach i meblach pozostanie i ułatwi ogrzanie świeżego powietrza, które napłynęło podczas wietrzenia.

Temperatura pomieszczenia: regulacja zgodnie

z potrzebami

Utrzymywanie odpowiedniej temperatury
w pomieszczeniach znacząco wpływa na koszty ogrzewania.Optymalne temperatury w pomieszczeniach to: pokój około 20 stopni, kuchnia17-19, łazienka 20-23.

Grzejniki: odsłonięte

Nie należy suszyć prania na grzejnikach, ponieważ ogranicza ono rozchodzenie się ciepła po pomieszczeniu. Grzejnik w tym wypadku będzie gorący, a w mieszkaniu.

Okna: szczelne

Stolarka okienna powinna być szczelna. Pozostawienie uchylonych okien może spowodować wzrost kosztów ogrzewania. Nie zapomnij o ich domknięciu po zakończeniu wietrzenia. Należy również pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pomieszczenia muszą posiadać odpowiednią wentylację.

Drzwi: zamknięte

Należy unikać przemieszczania ciepłego i wilgotnego powietrza z pomieszczeń ogrzewanych do chłodniejszych. Drzwi powinny być zamknięte, gdyż dzięki temu można uniknąć powstawania pleśni.

Wilgotność powietrza: prawidłowy poziom

Wilgotne powietrze jest bardziej odczuwalne jako ciepłe oraz redukuje ruch uciążliwych cząsteczek kurzu. Roślinność i nawilżacze powietrza podnoszą komfort mieszkania. Jednak należy unikać parowania w kuchni i łazience.

Woda: mniej znaczy więcej

Kapiący kran zwiększa niepotrzebnie zużycie wody
o 10 l dziennie. Należy niezwłocznie wezwać instalatora.

Grzejniki: odpowietrzone

Należy upewnić się, że grzejniki przy całkowitym otwarciu głowicy nagrzewają się na całej długości oraz czy nie dobiegają z nich niepokojące odgłosy.